Kia Sorento 2.2 CRDi AWD EX Premium 3 (МГ2024)

Мотор Дизел
Гориво Дизел
Погон На сите тркала
Менувач Автоматски со двојна спојка
Број на степени 8 ст.
Работна зафатнина 2151 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 148 kW (202 КС) / 3800
Вртежен момент 440 Nm при 1750 min-1
Должина 4810 mm
Ширина 1900 mm
Висина 1695 mm
Растојание меѓу оски 2815 mm
Растојание од подлога 176 mm
Круг на вртење 11.6 m
Багажник 705 L
Багажник max 2100 L
Тежина на празно возило 1852 kg
Дозволена тежина 2510 kg
Носивост 658 kg
Приколка со сопирачки 2500 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Средна (пр C-Class)
Број на седишта 7
Димензија на гуми 255/45R20
Забрзување 0-100 km/h 9.2 s
Највисока брзина 202 km/h
Потрошувачка просек WLTP - L
Емисија СО2 WLTP - g
Резервоар 67L
Гаранција на возило 7 год
Гаранција на лак 5 год
Гаранција од корозија 12 год
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Автоматско долго светло
 • Аларм
 • Аудио систем
 • Безжично полнење телефон
 • Воздушна перница меѓу предни седишта
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Греење на волан
 • Греење на предни седишта
 • Дигитални инструменти
 • Дисплеј проекциски
 • Задна камера
 • Затемнети задни стакла
 • Камера 360 степени
 • Клима уред – автоматски – двозонски
 • Кожа на волан
 • Кожени седишта
 • Кровни шини
 • ЛЕД задни светла
 • ЛЕД предни светла - сите функции
 • Магленки напред
 • Мултифункциски волан
 • Навигација
 • Паркинг сензори - напред и назад
 • Паркирање – самостојно
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Полу – автопилот
 • Потпирач за раце напред
 • Предупредување за возило во мртов агол
 • Предупредување при опасност од судир
 • Препознавање замор
 • Препознавање пешак или велосипедист на пат
 • Пристап и старт без клуч
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизор внатрешен со заштита од заслепување
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Ретровизори - самостојно собирање
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Седишта напред со електрично нагодување
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Систем за следење лента
 • Сончев кров
 • Средишен контролен дисплеј
 • Темпомат – приспособлив
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда