Volvo XC40 D3 Experience+

volvo xc40
Мотор Дизел
Гориво Дизел
Погон Напред
Менувач Мануелен
Број на степени 6 ст.
Работна зафатнина 1969 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 110 kW (150 КС) / 3750
Вртежен момент 320 Nm при 1740 min-1
Должина 4425 mm
Ширина 1863 mm
Висина 1652 mm
Растојание меѓу оски 2702 mm
Растојание од подлога 211 mm
Круг на вртење 11.4 m
Багажник 452 L
Багажник max 1328 L
Тежина на празно возило 1574 kg
Дозволена тежина 2060 kg
Носивост - kg
Приколка со сопирачки 1600 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Компакт (пр Golf)
Број на седишта 5
Димензија на гуми -
Забрзување 0-100 km/h 9.9 s
Највисока брзина 180 km/h
Потрошувачка просек NEDC 4.8 L
Потрошувачка во град WLTP 6.2 L
Потрошувачка на пат WLTP 4.6 L
Потрошувачка просек WLTP 5.5 L
Емисија СО2 WLTP 143 g
Резервоар 54L
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Амбиентално осветлување
 • Аудио систем
 • Безжично полнење телефон
 • Воздушна перница за колена на возач
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Греење на предни седишта
 • Камера за сообраќајни знаци
 • Клима уред – автоматски – двозонски
 • Кожа на волан
 • Кровни шини
 • ЛЕД предни светла
 • Магленки напред
 • Мултифункциски волан
 • Навигација
 • Паркинг сензори - камера за назад
 • Патосници
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце напред
 • Предупредување при опасност од судир
 • Препознавање пешак или велосипедист на пат
 • Ретровизор внатрешен со заштита од заслепување
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Ретровизори - самостојно собирање
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Темпомат
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда