Volkswagen Touareg 3.0 V6 TDI Atmosphere 4Motion

Мотор Дизел
Гориво Дизел
Погон На сите тркала
Менувач Автоматски
Број на степени 8 ст.
Работна зафатнина 2967 ccm
Број на цилиндри 6 цил.
Моќност 210 kW (286 КС) / -
Вртежен момент 600 Nm при 1750 min-1
Должина 4878 mm
Ширина 1984 mm
Висина 1717 mm
Растојание меѓу оски 2904 mm
Растојание од подлога -0 mm
Круг на вртење 12,2 m
Багажник 810 L
Багажник max 1800 L
Тежина на празно возило 2092 kg
Дозволена тежина 2850 kg
Носивост 758 kg
Приколка со сопирачки 3500 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Виша (пр E-Class)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 235/65R18
Забрзување 0-100 km/h 6,1 s
Највисока брзина 236 km/h
Потрошувачка во град NEDC 8.6 L
Потрошувачка на пат NEDC 6.1 L
Потрошувачка просек NEDC 7 L
Потрошувачка во град WLTP 11.5 L
Потрошувачка на пат WLTP 6.7 L
Потрошувачка просек WLTP 8 L
Емисија СО2 WLTP 210 g
Резервоар 75L
Гаранција на возило 2 год
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 12 год
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Автоматско долго светло
 • Амбиентално осветлување
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Греење на предни седишта
 • Задна камера
 • Затемнети задни стакла
 • Клима уред – автоматски – двозонски
 • Кожа на волан
 • Кожени седишта
 • Кровни шини
 • ЛЕД задни светла
 • ЛЕД предни светла
 • Магленки напред
 • Мултифункциски волан
 • Навигација
 • Паркинг сензори - напред и назад
 • Патен компјутер
 • Патосници
 • Потпирач за раце назад
 • Потпирач за раце напред
 • Препознавање замор
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Ретровизори - самостојно собирање
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Седишта напред со слабинско нагодување
 • Систем за задржување во лента
 • Стартување на мотор на копче
 • Темпомат – приспособлив
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда