Volkswagen Tiguan 2.0 TDI 4Motion R-Line DSG (200)

Мотор Дизел
Гориво Дизел
Погон На сите тркала
Менувач Автоматски со двојна спојка
Број на степени 7 ст.
Работна зафатнина 1968 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 147 kW (200 КС) / 3500 min-1
Вртежен момент 400 Nm при 1750 min-1
Должина 4511 mm
Ширина 1859 mm
Висина 1675 mm
Растојание меѓу оски 2679 mm
Растојание од подлога 201 mm
Круг на вртење 11.5 m
Багажник 615 L
Багажник max 1655 L
Тежина на празно возило 1715 kg
Дозволена тежина 2250 kg
Носивост 535 kg
Приколка со сопирачки 2500 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Компакт (пр Golf)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 255/45R19
Забрзување 0-100 km/h 7.5 s
Највисока брзина 216 km/h
Потрошувачка во град NEDC 6.3 L
Потрошувачка на пат NEDC 4.7 L
Потрошувачка просек NEDC 5.3 L
Потрошувачка во град WLTP 8.6 L
Потрошувачка на пат WLTP 5.6 L
Потрошувачка просек WLTP 6.5 L
Емисија СО2 WLTP 171 g
Резервоар 58L
Гаранција на возило 2 год
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 12 год
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Автоматско долго светло
 • Амбиентално осветлување
 • Воздушна перница за колена на возач
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Дигитални инструменти
 • Задна камера
 • Затемнети задни стакла
 • Клима уред – автоматски – двозонски
 • Кожа на волан
 • Кровни шини
 • ЛЕД предни светла - сите функции
 • Магленки напред
 • Мултифункциски волан
 • Навигација
 • Паркинг сензори - напред и назад
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Патосници
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце назад
 • Потпирач за раце напред
 • Препознавање замор
 • Препознавање пешак или велосипедист на пат
 • Пристап и старт без клуч
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизор внатрешен со заштита од заслепување
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Ретровизори - самостојно собирање
 • Седишта напред со слабинско нагодување
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Темпомат
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда