Toyota Yaris Cross 1.5 HSD Fancy

Мотор Хибрид
Гориво Бензин
Погон Напред
Менувач Безстепен, CVT
Број на степени 1 ст.
Работна зафатнина 1490 ccm
Број на цилиндри 3 цил.
Моќност 68 kW (92 КС) / 5500
Вртежен момент 120 Nm при 3800 min-1
Должина 4180 mm
Ширина 1765 mm
Висина 1595 mm
Растојание меѓу оски 2560 mm
Растојание од подлога 170 mm
Круг на вртење 10.6 m
Багажник 397 L
Багажник max 1097 L
Тежина на празно возило 1170 kg
Дозволена тежина 1775 kg
Носивост 605 kg
Приколка со сопирачки 750 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Градска (пр Polo)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 205/65R16
Забрзување 0-100 km/h 11.2 s
Највисока брзина 170 km/h
Потрошувачка во град WLTP 3.1 L
Потрошувачка на пат WLTP 3.9 L
Потрошувачка просек WLTP 4.4 L
Емисија СО2 WLTP 100 g
Резервоар 36L
Гаранција на возило 10 год
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 12 год
Сериска опременост
 • Автоматско долго светло
 • Воздушна перница меѓу предни седишта
 • Воздушни перници – странични – назад
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Говорни команди
 • Греење на предни седишта
 • Затемнети задни стакла
 • Камера за сообраќајни знаци
 • Клима уред - автоматски
 • Магленки напред
 • Мултифункциски волан
 • Паркинг сензори - камера за назад
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Патен компјутер
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце назад
 • Препознавање замор
 • Препознавање пешак или велосипедист на пат
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизор внатрешен со заштита од заслепување
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Систем за следење лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Темпомат – приспособлив
 • Тркала од лесен метал