Toyota Corolla TS 1.8 HSD Comfort

Мотор Хибрид
Гориво Бензин
Погон Напред
Менувач Безстепен, CVT
Број на степени 1 ст.
Работна зафатнина 1798 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 72 kW (98 КС) при 5200/min
Вртежен момент 142 Nm при 3600/min
Должина 4650 mm
Ширина 1790 mm
Висина 1435 mm
Растојание меѓу оски 2700 mm
Растојание од подлога 135 mm
Круг на вртење 10,4 m
Багажник 596 L
Багажник max 1606 L
Тежина на празно возило 1485 kg
Дозволена тежина 1820 kg
Носивост 400 kg
Приколка со сопирачки 750 kg
Каросерија Комби
Број на врати 5
Класа Компакт (пр Golf)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 205/55R16V
Забрзување 0-100 km/h 9,2 s
Највисока брзина 180 km/h
Потрошувачка во град WLTP 3,8 L
Потрошувачка на пат WLTP 3,9 L
Потрошувачка просек WLTP 4,6 L
Емисија СО2 WLTP 100 g
Резервоар 43L
Гаранција на возило 10 год
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 12 год
Податоци за електрификацијата на погонот
Досег при возење на струја 75 km
Досег при возење на струја во град 98 km
Батерија, вид Литиум јон
Батерија капацитет 18,1 kWh
Моќност на вграден полнач 6,6 kW
Моќност на електромотор напред 134 kW
Моќност на електромотор назад 40 kW
Вртежен момент на електромотор напред 270 Nm
Вртежен момент на електромотор назад 121 Nm
Времетраење на полнење 100%: 450 min. (AC Schuko 2,3 kW), 270 min. (AC 2-фазен ѕиден полнач / станица за полнење 6,6 kW)
Највисока брзина при возење на струја 135 km/h
Сериска опременост
 • Автоматско долго светло
 • Воздушна перница за колена на возач
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Задна камера
 • Затемнети задни стакла
 • Клима уред – автоматски – двозонски
 • ЛЕД задни светла
 • ЛЕД предни светла - сите функции
 • Мултифункциски волан
 • Навигација
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Патен компјутер
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце напред
 • Препознавање замор
 • Препознавање пешак или велосипедист на пат
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Систем за задржување во лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Стартување на мотор на копче
 • Темпомат – приспособлив
 • Централна брава со далечинска команда