Toyota Corolla Cross 2.0 HEV 2WD Executive

toyota corolla cross
Мотор Хибрид
Гориво Бензин
Погон Напред
Менувач Безстепен, CVT
Број на степени - ст.
Работна зафатнина 1987 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 126 kW (171 КС) / 6600 min-1
Вртежен момент 202 Nm при 4400-4900 min-1
Должина 4460 mm
Ширина 1825 mm
Висина 1620 mm
Растојание меѓу оски 2640 mm
Растојание од подлога - mm
Круг на вртење - m
Багажник 425 L
Багажник max - L
Тежина на празно возило 1440 kg
Дозволена тежина - kg
Носивост - kg
Приколка со сопирачки - kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Компакт (пр Golf)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 215/60R17
Забрзување 0-100 km/h 8.1 s
Највисока брзина 180 km/h
Потрошувачка во град WLTP 3.9 L
Потрошувачка на пат WLTP 4.5 L
Потрошувачка просек WLTP 5.1 L
Емисија СО2 WLTP 114 g
Резервоар 43L
Гаранција на возило 10 год
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 12 год
Податоци за електрификацијата на погонот
Досег при возење на струја - km
Досег при возење на струја во град - km
Батерија, вид Литиум јон
Батерија капацитет - kWh
Моќност на вграден полнач - kW
Моќност на електромотор напред 83 kW
Моќност на електромотор назад - kW
Вртежен момент на електромотор напред 206 Nm
Вртежен момент на електромотор назад - Nm
Времетраење на полнење -
Највисока брзина при возење на струја - km/h
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Автоматско долго светло
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Греење на волан
 • Греење на предни седишта
 • Дигитални инструменти
 • Задна камера
 • Камера за сообраќајни знаци
 • Клима уред – автоматски – двозонски
 • Кожа на волан
 • ЛЕД предни светла - сите функции
 • Магленки напред
 • Мултифункциски волан
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Потпирач за раце назад
 • Предупредување при опасност од судир
 • Препознавање замор
 • Препознавање пешак или велосипедист на пат
 • Радио
 • Ретровизор внатрешен со заштита од заслепување
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Ретровизори - самостојно собирање
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Седишта напред со слабинско нагодување
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Систем за следење лента
 • Спортски седишта напред
 • Средишен контролен дисплеј
 • Стартување на мотор на копче
 • Темпомат – приспособлив
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда