Toyota Corolla 1.2 Turbo Comfort

Мотор Бензински
Гориво Бензин
Погон Напред
Менувач Мануелен
Број на степени 6 ст.
Работна зафатнина 1197 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 85 kW (114 КС) / 5200
Вртежен момент 185 Nm при 1500 min-1
Должина 4370 mm
Ширина 1790 mm
Висина 1435 mm
Растојание меѓу оски 2640 mm
Растојание од подлога 135 mm
Круг на вртење 10.2 m
Багажник 361 L
Багажник max 1052 L
Тежина на празно возило 1315 kg
Дозволена тежина 1850 kg
Носивост 535 kg
Приколка со сопирачки 1300 kg
Каросерија Комби-лимузина
Број на врати 5
Класа Компакт (пр Golf)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 205/55R16
Забрзување 0-100 km/h 9.3 s
Највисока брзина 200 km/h
Потрошувачка во град NEDC 6.6 L
Потрошувачка на пат NEDC 4.8 L
Потрошувачка просек NEDC 5.6 L
Потрошувачка просек WLTP 6.3 L
Емисија СО2 WLTP 142 g
Резервоар 50L
Гаранција на возило 10 год
Гаранција на лак 5 год
Гаранција од корозија 12 год
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Автоматско долго светло
 • Воздушна перница за колена на возач
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Задна камера
 • Камера за сообраќајни знаци
 • Клима уред - мануелен
 • ЛЕД предни светла
 • Мултифункциски волан
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце напред
 • Предупредување при опасност од судир
 • Препознавање пешак или велосипедист на пат
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Систем за задржување во лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Темпомат – приспособлив
 • Централна брава со далечинска команда