Toyota bZ4X 150 kW FWD (4×4) Executive

Мотор Електрo
Гориво Електро
Погон На сите тркала
Менувач Автоматски
Број на степени 1 ст.
Работна зафатнина - ccm
Број на цилиндри - цил.
Моќност 160 kW (228 КС) / -
Вртежен момент 3366 Nm
Должина 4690 mm
Ширина 1860 mm
Висина 1600 mm
Растојание меѓу оски 2850 mm
Растојание од подлога 180 mm
Круг на вртење 11,4 m
Багажник 452 L
Багажник max - L
Тежина на празно возило 2085 kg
Дозволена тежина 2550 kg
Носивост 465 kg
Приколка со сопирачки 750 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Компакт (пр Golf)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 235/60 R18
Забрзување 0-100 km/h 6,9 s
Највисока брзина 160 km/h
Потрошувачка просек WLTP 16,2 kWh/100 km L
Емисија СО2 WLTP 0 g
Гаранција на возило 10 год
Податоци за електрификацијата на погонот
Досег при возење на струја 461 km
Досег при возење на струја во град 605 km
Батерија, вид Литиум јон
Батерија капацитет 71,4 kWh
Моќност на вграден полнач 2,3 kW
Моќност на електромотор напред 80 kW
Моќност на електромотор назад 80 kW
Вртежен момент на електромотор напред 168 Nm
Вртежен момент на електромотор назад 168 Nm
Времетраење на полнење 100%: 390 min. (AC 3-фазен ѕиден полнач/Станица за полнење 11,0 kW); 80%: 85 min. (DC полнач 50,0 kW), 30 min. (DC полнач 150,0 kW)
Највисока брзина 160 km/h
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Автоматско долго светло
 • Амбиентално осветлување
 • Безжично полнење телефон
 • Воздушна перница меѓу предни седишта
 • Воздушни перници – странични – назад
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Говорни команди
 • Греење на волан
 • Задна камера
 • Затемнети задни стакла
 • Камера 360 степени
 • Камера за сообраќајни знаци
 • Клима уред – автоматски – двозонски
 • Кожа на волан
 • Кровни шини
 • ЛЕД предни светла - сите функции
 • Навигација
 • Паркинг сензори - камера за назад
 • Паркинг сензори - напред и назад
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Патен компјутер
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце назад
 • Предупредување за возило во мртов агол
 • Предупредување при опасност од судир
 • Препознавање замор
 • Препознавање пешак или велосипедист на пат
 • Пристап и старт без клуч
 • Ретровизор внатрешен со заштита од заслепување
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Седишта напред со електрично нагодување
 • Седишта напред со слабинско нагодување
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Систем за следење лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Темпомат – приспособлив
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда