Škoda Superb Sportline 2.0 TSI DSG

Мотор Бензински
Гориво Бензин
Погон Напред
Менувач Автоматски со двојна спојка
Број на степени 7 ст.
Работна зафатнина 1984 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 140 kW (190 КС) / 4200
Вртежен момент 320 Nm при 1500/min
Должина 4869 mm
Ширина 1864 mm
Висина 1469 mm
Растојание меѓу оски 2841 mm
Растојание од подлога 150 mm
Круг на вртење 11.1 m
Багажник 625 L
Багажник max 1760 L
Тежина на празно возило 1558 kg
Дозволена тежина 2122 kg
Носивост 464 kg
Приколка со сопирачки 1800 kg
Каросерија Лимузина
Број на врати 5
Класа Средна (пр C-Class)
Број на седишта 5
Забрзување 0-100 km/h 7.7 s
Највисока брзина 242 km/h
Потрошувачка во град NEDC 7.3 L
Потрошувачка на пат NEDC 4.8 L
Потрошувачка просек NEDC 5.7 L
Емисија СО2 WLTP 131 g
Резервоар 66L
Гаранција на возило 2 год
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 12 год
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Амбиентално осветлување
 • Воздушна перница за колена на возач
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Говорни команди
 • Греење на предни седишта
 • Дигитални инструменти
 • Затемнети задни стакла
 • Клима уред – автоматски – двозонски
 • Кожа на волан
 • Кожени седишта
 • ЛЕД задни светла
 • ЛЕД предни светла - сите функции
 • Магленки напред
 • Мултифункциски волан
 • Навигација
 • Паркинг сензори - назад
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце напред
 • Предупредување при опасност од судир
 • Пристап и старт без клуч
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Ретровизори - самостојно собирање
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Седишта напред со електрично нагодување
 • Седишта напред со слабинско нагодување
 • Сензор за дожд
 • Спортски седишта напред
 • Средишен контролен дисплеј
 • Темпомат
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда