Škoda Octavia 2.0 TDI EVO Ambition (150)

Мотор Дизел
Гориво Дизел
Погон Напред
Менувач Мануелен
Број на степени 6 ст.
Работна зафатнина 1968 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 110 kW (150 КС) / 3000
Вртежен момент 340 Nm при 1600/min
Должина 4689 mm
Ширина 1829 mm
Висина 1470 mm
Растојание меѓу оски 2686 mm
Растојание од подлога 143 mm
Круг на вртење 10.4 m
Багажник 600 L
Багажник max 1555 L
Тежина на празно возило 1424 kg
Дозволена тежина 1949 kg
Носивост 446 kg
Приколка со сопирачки 1600 kg
Каросерија Лимузина
Број на врати 5
Класа Средна (пр C-Class)
Број на седишта 5
Забрзување 0-100 km/h 8.7 s
Највисока брзина 231 km/h
Потрошувачка во град NEDC 5.2 L
Потрошувачка на пат NEDC 3.1 L
Потрошувачка просек NEDC 3.9 L
Емисија СО2 WLTP 103 g
Резервоар 48L
Гаранција на возило 2 год
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 12 год
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Клима уред – автоматски – двозонски
 • Кожа на волан
 • ЛЕД задни светла
 • ЛЕД предни светла
 • Магленки напред
 • Мултифункциски волан
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце назад
 • Потпирач за раце напред
 • Предупредување при опасност од судир
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизор внатрешен со заштита од заслепување
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Стартување на мотор на копче
 • Темпомат
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда