Skoda Enyaq Coupe iV 85 Sportline

Мотор Електрo
Гориво Електро
Погон Назад
Менувач Автоматски
Број на степени 1 ст.
Моќност 210 kW (286 КС)
Вртежен момент 545 Nm
Должина 4653 mm
Ширина 1879 mm
Висина 1621 mm
Растојание меѓу оски 2765 mm
Растојание од подлога 193 mm
Круг на вртење 10.9 m
Багажник 570 L
Багажник max 1610 L
Тежина на празно возило 2145 kg
Дозволена тежина 2650 kg
Носивост 505 kg
Приколка со сопирачки 1200 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Средна (пр C-Class)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 235/50R20, 255/45R20
Забрзување 0-100 km/h 6.7 s
Највисока брзина 180 km/h
Потрошувачка просек WLTP 15.0 kWh/100 km L
Емисија СО2 WLTP 0 g
Гаранција на возило 2 год
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 12 год
Податоци за електрификацијата на погонот
Досег при возење на струја 559 km
Досег при возење на струја во град 698 km
Батерија, вид Литиум јон
Батерија капацитет 82 kWh
Моќност на вграден полнач 11 kW
Моќност на електромотор напред - kW
Моќност на електромотор назад - kW
Вртежен момент на електромотор напред - Nm
Вртежен момент на електромотор назад 545 Nm
Времетраење на полнење 100%: 450 min. (AC 3-фазен ѕиден полнач/станица 11,0 kW); 80%: 70 min. (DC станица 50,0 kW), 29 min. (DC станица 175,0 kW)
Највисока брзина при возење на струја 180 km/h
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Автоматско долго светло
 • Амбиентално осветлување
 • Багажник со самостојно отворање
 • Безжично полнење телефон
 • Воздушна перница меѓу предни седишта
 • Воздушни перници – странични – назад
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Говорни команди
 • Греење на волан
 • Греење на предни седишта
 • Дигитални инструменти
 • Заден поклопец со автоматско отворање
 • Задна камера
 • Клима уред – автоматски – двозонски
 • Кожа на волан
 • Кожени седишта
 • ЛЕД задни светла
 • ЛЕД предни светла - сите функции
 • Мултифункциски волан
 • Навигација
 • Паркинг сензори - камера за назад
 • Паркинг сензори - напред и назад
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Патен компјутер
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце напред
 • Предупредување за возило во мртов агол
 • Предупредување при опасност од судир
 • Препознавање замор
 • Пристап и старт без клуч
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Ретровизори - самостојно собирање
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Седишта напред со електрично нагодување
 • Седишта напред со слабинско нагодување
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Сончев кров
 • Средишен контролен дисплеј
 • Стартување на мотор на копче
 • Темпомат – приспособлив
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда