Seat Leon 2.0 TDI 115 Xcelence

Мотор Дизел
Гориво Дизел
Погон Напред
Менувач Мануелен
Број на степени 6 ст.
Работна зафатнина 1968 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 85 kW (115 КС) / 2750
Вртежен момент 300 Nm при 1500 min-1
Должина 4368 mm
Ширина 1800 mm
Висина 1456 mm
Растојание меѓу оски 2686 mm
Растојание од подлога - mm
Круг на вртење 10.5 m
Багажник 380 L
Багажник max 1301 L
Тежина на празно возило 1393 kg
Дозволена тежина 1930 kg
Носивост 537 kg
Приколка со сопирачки 1500 kg
Каросерија Комби-лимузина
Број на врати 5
Класа Компакт (пр Golf)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 205/55R16
Забрзување 0-100 km/h 10.2 s
Највисока брзина 200 km/h
Потрошувачка во град NEDC 5 L
Потрошувачка на пат NEDC 3.2 L
Потрошувачка просек NEDC 3.9 L
Потрошувачка просек WLTP 4.2 L
Емисија СО2 WLTP 111 g
Резервоар 45L
Гаранција на возило 2 год
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 12 год
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Дигитални инструменти
 • Затемнети задни стакла
 • Клима уред - автоматски
 • Кожа на волан
 • ЛЕД задни светла
 • Магленки напред
 • Мултифункциски волан
 • Паркинг сензори - назад
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Потпирач за раце назад
 • Потпирач за раце напред
 • Препознавање замор
 • Пристап и старт без клуч
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Ретровизори - самостојно собирање
 • Седишта напред со слабинско нагодување
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Темпомат
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда