Range Rover Velar D300 AWD SV-Dynamic HSE

Мотор Дизел, благ хибрид
Гориво Дизел
Погон На сите тркала
Менувач Автоматски
Број на степени 8 ст.
Работна зафатнина 2998 ccm
Број на цилиндри 6 цил.
Моќност 221 kW (300 КС) / 4000 min-1
Вртежен момент 650 Nm при 1500 min-1
Должина 4797 mm
Ширина 1933 mm
Висина 1657 mm
Растојание меѓу оски 2874 mm
Растојание од подлога 251 mm
Круг на вртење 12 m
Багажник 552 L
Багажник max 1358 L
Тежина на празно возило 2124 kg
Дозволена тежина 2710 kg
Носивост 586 kg
Приколка со сопирачки 2500 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Средна (пр C-Class)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 255/50R20
Забрзување 0-100 km/h 6.5 s
Највисока брзина 210 km/h
Потрошувачка просек WLTP 7.7 L
Емисија СО2 WLTP 202 g
Резервоар 68L
Гаранција на возило 5 год
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 6 год
Сериска опременост