Range Rover Sport D350 AWD Autobiography

Мотор Дизел, благ хибрид
Гориво Дизел
Погон На сите тркала
Менувач Автоматски
Број на степени 8 ст.
Работна зафатнина 2997 ccm
Број на цилиндри 6 цил.
Моќност 258 kW (350 КС) / 4000 min-1
Вртежен момент 700 Nm при 1500 min-1
Должина 4946 mm
Ширина 2043 mm
Висина 1820 mm
Растојание меѓу оски 2997 mm
Растојание од подлога 280 mm
Круг на вртење 12.7 m
Багажник 647 L
Багажник max 1491 L
Тежина на празно возило 2435 kg
Дозволена тежина 3220 kg
Носивост 785 kg
Приколка со сопирачки 3500 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Висока (пр S-Class)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 285/45R22
Забрзување 0-100 km/h 5.9 s
Највисока брзина 234 km/h
Потрошувачка просек WLTP 7.9 L
Емисија СО2 WLTP 208 g
Резервоар 80L
Гаранција на возило 5 год
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 6 год
Сериска опременост