Peugeot 5008 1.2 Allure Pack EAT8

Мотор Бензински
Гориво Бензин
Погон Напред
Менувач Автоматски
Број на степени 8 ст.
Работна зафатнина 1199 ccm
Број на цилиндри 3 цил.
Моќност 96 kW (130 КС) / -
Вртежен момент 230 Nm при 1750 min-1
Должина 4641 mm
Ширина 1844 mm
Висина 1646 mm
Растојание меѓу оски 2840 mm
Круг на вртење 11.2 m
Багажник 780 L
Багажник max 1940 L
Тежина на празно возило 1392 kg
Дозволена тежина 2130 kg
Носивост 738 kg
Приколка со сопирачки 1000 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Компакт (пр Golf)
Број на седишта 7
Димензија на гуми 215/65R17
Забрзување 0-100 km/h 10.4 s
Највисока брзина 188 km/h
Потрошувачка во град NEDC 6.4 L
Потрошувачка на пат NEDC 4.9 L
Потрошувачка просек NEDC 5.5 L
Резервоар 56L
Гаранција на возило 2 год
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 12 год
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Дигитални инструменти
 • Задна камера
 • Затемнети задни стакла
 • Камера за сообраќајни знаци
 • Клима уред - автоматски
 • Кожа на волан
 • Кровни шини
 • ЛЕД задни светла
 • ЛЕД предни светла
 • Мултифункциски волан
 • Паркинг сензори - назад
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Патен компјутер
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце напред
 • Предупредување при опасност од судир
 • Препознавање замор
 • Препознавање пешак или велосипедист на пат
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Ретровизор внатрешен со заштита од заслепување
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Ретровизори - самостојно собирање
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Систем за задржување во лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Стартување на мотор на копче
 • Темпомат
 • Централна брава со далечинска команда