Peugeot 308 PHEV 180 Allure Pack

Мотор Приклучен хибрид
Гориво Бензин
Погон Напред
Менувач Автоматски
Број на степени 8 ст.
Работна зафатнина 1598 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 110 kW (150 КС) / 4250 min-1
Вртежен момент 250 Nm при 1750 min-1
Должина 4367 mm
Ширина 1852 mm
Висина 1441 mm
Растојание меѓу оски 2675 mm
Круг на вртење 10.5 m
Багажник 361 L
Багажник max 1271 L
Тежина на празно возило 1678 kg
Дозволена тежина 2120 kg
Носивост 442 kg
Приколка со сопирачки 1500 kg
Каросерија Комби-лимузина
Број на врати 5
Класа Компакт (пр Golf)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 225/45R17V
Забрзување 0-100 km/h 7.6 s
Највисока брзина 225 (135 ел.) km/h
Потрошувачка просек WLTP 1.1 L
Емисија СО2 WLTP 24 g
Резервоар 40L
Гаранција на возило 2 год
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 12 год
Податоци за електрификацијата на погонот
Досег при возење на струја 69 km
Досег при возење на струја во град 74 km
Батерија, вид Литиум јон
Батерија капацитет 12,4 kWh
Моќност на вграден полнач 3,4 kW
Моќност на електромотор напред 81 kW
Моќност на електромотор назад - kW
Вртежен момент на електромотор напред 320 Nm
Вртежен момент на електромотор назад - Nm
Времетраење на полнење 100%: 425 min. (AC Schuko 1,8 kW), 230 min. (AC 1-фазен ѕиден полнач/Уличен полнач 3,7 kW), 115 min. (AC 3-фазен ѕиден полнач / Уличен полнач 22,0 kW)
Највисока брзина при возење на струја 135 km/h
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Автоматско долго светло
 • Амбиентално осветлување
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Дигитални инструменти
 • Задна камера
 • Затемнети задни стакла
 • Камера за сообраќајни знаци
 • Клима уред – автоматски – двозонски
 • Кожа на волан
 • Кожени седишта
 • ЛЕД задни светла
 • ЛЕД предни светла
 • Навигација
 • Паркинг сензори - напред и назад
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце назад
 • Потпирач за раце напред
 • Предупредување за возило во мртов агол
 • Предупредување при опасност од судир
 • Препознавање замор
 • Пристап и старт без клуч
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизор внатрешен со заштита од заслепување
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Седишта напред со слабинско нагодување
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Темпомат – приспособлив
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда