Peugeot 308 BlueHDi 130 Active Pack EAT8

Мотор Дизел
Гориво Дизел
Погон Напред
Менувач Автоматски
Број на степени 8 ст.
Работна зафатнина 1499 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 96 kW (130 КС) / 3750 min-1
Вртежен момент 300 Nm при 1750 min-1
Должина 4367 mm
Ширина 1852 mm
Висина 1441 mm
Растојание меѓу оски 2675 mm
Растојание од подлога - mm
Круг на вртење 10.5 m
Багажник 412 L
Багажник max 1323 L
Тежина на празно возило 1436 kg
Дозволена тежина 1940 kg
Носивост 504 kg
Приколка со сопирачки 1550 kg
Каросерија Комби-лимузина
Број на врати 5
Класа Компакт (пр Golf)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 205/55R16V
Забрзување 0-100 km/h 10.6 s
Највисока брзина 207 km/h
Потрошувачка во град NEDC 4.1 L
Потрошувачка на пат NEDC 3.4 L
Потрошувачка просек NEDC 3.7 L
Потрошувачка во град WLTP 5.2 L
Потрошувачка на пат WLTP 3.9 L
Потрошувачка просек WLTP 4.5 L
Емисија СО2 WLTP 117 g
Резервоар 53L
Гаранција на возило 2 год
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 12 год
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Дигитални инструменти
 • Камера за сообраќајни знаци
 • Клима уред – автоматски – двозонски
 • Кожа на волан
 • ЛЕД задни светла
 • ЛЕД предни светла
 • Паркинг сензори - назад
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце напред
 • Препознавање замор
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизор внатрешен со заштита од заслепување
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Седишта напред со слабинско нагодување
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Стартување на мотор на копче
 • Темпомат
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда