Peugeot 2008 1.2 Active 100 КС

Мотор Бензински
Гориво Бензин
Погон Напред
Менувач Мануелен
Број на степени 6 ст.
Работна зафатнина 1199 ccm
Број на цилиндри 3 цил.
Моќност 74 kW (100 КС) / 5500
Вртежен момент 205 Nm при 1750 min-1
Должина 4300 mm
Ширина 1770 mm
Висина 1550 mm
Растојание меѓу оски 2605 mm
Круг на вртење 10.4 m
Багажник 434 L
Багажник max 1467 L
Тежина на празно возило 1267 kg
Дозволена тежина 1715 kg
Носивост 448 kg
Приколка со сопирачки 1200 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Градска (пр Polo)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 215/65R16
Забрзување 0-100 km/h 10.9 s
Највисока брзина 188 km/h
Потрошувачка во град NEDC 6.6 L
Потрошувачка на пат NEDC 5.2 L
Потрошувачка просек NEDC 4.6 L
Резервоар 44L
Гаранција на возило 2 год
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 12 год
Сериска опременост
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Камера за сообраќајни знаци
 • Клима уред - мануелен
 • Кожа на волан
 • Мултифункциски волан
 • Паркинг сензори - назад
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Предупредување при опасност од судир
 • Препознавање замор
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Систем за задржување во лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Темпомат
 • Централна брава со далечинска команда