Opel Insignia Sport Tourer 2.0 Elegance

Мотор Бензински
Гориво Бензин
Погон Напред
Менувач Автоматски
Број на степени 9 ст.
Работна зафатнина 1998 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 147 kW (200 КС) / 4250
Вртежен момент 350 Nm при 1500 min-1
Должина 4986 mm
Ширина 1863 mm
Висина 1500 mm
Растојание меѓу оски 2829 mm
Растојание од подлога - mm
Круг на вртење 11.7 m
Багажник 560 L
Багажник max 1665 L
Тежина на празно возило 1615 kg
Дозволена тежина 2215 kg
Носивост 600 kg
Приколка со сопирачки 2000 kg
Каросерија Комби
Број на врати 5
Класа Средна (пр C-Class)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 225/55R17
Забрзување 0-100 km/h 7.9 s
Највисока брзина 233 km/h
Потрошувачка во град NEDC 8.1 L
Потрошувачка на пат NEDC 5.5 L
Потрошувачка просек NEDC 6.4 L
Потрошувачка просек WLTP 7.3 L
Емисија СО2 WLTP 167 g
Резервоар 62L
Гаранција на возило 2 год
Гаранција на лак 2 год
Гаранција од корозија 12 год
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Автоматско долго светло
 • Амбиентално осветлување
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Клима уред – автоматски – двозонски
 • Кожа на волан
 • ЛЕД задни светла
 • ЛЕД предни светла
 • Магленки напред
 • Мултифункциски волан
 • Паркинг сензори - напред и назад
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Патен компјутер
 • Предупредување при опасност од судир
 • Препознавање пешак или велосипедист на пат
 • Радио
 • Ретровизор внатрешен со заштита од заслепување
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Спортски седишта напред
 • Темпомат
 • Централна брава со далечинска команда