Opel Corsa 1.5 Diesel Business Edition

Мотор Дизел
Гориво Дизел
Погон Напред
Менувач Мануелен
Број на степени 6 ст.
Работна зафатнина 1499 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 75 kW (105 КС) / 3500
Вртежен момент 250 Nm при 1750 min-1
Должина 4060 mm
Ширина 1765 mm
Висина 1433 mm
Растојание меѓу оски 2538 mm
Растојание од подлога - mm
Круг на вртење 10.7 m
Багажник 309 L
Багажник max 1081 L
Тежина на празно возило 1165 kg
Дозволена тежина 1660 kg
Носивост 495 kg
Приколка со сопирачки 1200 kg
Каросерија Комби-лимузина
Број на врати 5
Класа Градска (пр Polo)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 195/55R16
Забрзување 0-100 km/h 10.2 s
Највисока брзина 188 km/h
Потрошувачка во град NEDC 3.8 L
Потрошувачка на пат NEDC 3 L
Потрошувачка просек NEDC 3.3 L
Потрошувачка просек WLTP 4 L
Емисија СО2 WLTP 104 g
Резервоар 41L
Гаранција на возило 2 год
Гаранција на лак 2 год
Гаранција од корозија 12 год
Сериска опременост
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Клима уред - мануелен
 • Кожа на волан
 • Мултифункциски волан
 • Навигација
 • Паркинг сензори - назад
 • Патен компјутер
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце напред
 • Прозорци – електрика - напред
 • Радио
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Средишен контролен дисплеј
 • Темпомат
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда