Mercedes-Benz GLE 300 d 4Matic Coupe

Мотор Дизел, благ хибрид
Гориво Дизел
Погон На сите тркала
Менувач Автоматски
Број на степени 9 ст.
Работна зафатнина 1993 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 198 kW (269 КС) / 4200-1
Вртежен момент 550 Nm при 1800 min-1
Должина 4941 mm
Ширина 1947 mm
Висина 1716 mm
Растојание меѓу оски 2935 mm
Растојание од подлога 200 mm
Круг на вртење 11,9 m
Багажник 655 L
Багажник max 1790 L
Тежина на празно возило 2390 kg
Дозволена тежина 2950 kg
Носивост 560 kg
Приколка со сопирачки 2700 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Виша (пр E-Class)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 275/50R20
Забрзување 0-100 km/h 6.9 s
Највисока брзина 226 km/h
Потрошувачка просек WLTP 6,9 L
Емисија СО2 WLTP 180 g
Резервоар 85L
Гаранција на возило 2 год
Гаранција од корозија 30 год
Сериска опременост