Mercedes-Benz GLC Coupe 220 d 4Matic

Мотор Дизел, благ хибрид
Гориво Дизел
Погон На сите тркала
Менувач Автоматски
Број на степени 9 ст.
Работна зафатнина 1993 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 145 kW (197 КС) / 3600 min-1
Вртежен момент 440 Nm при 2000 min-1
Должина 4764 mm
Ширина 1890 mm
Висина 1605 mm
Растојание меѓу оски 2888 mm
Растојание од подлога 145 mm
Круг на вртење 11.8 m
Багажник 545 L
Багажник max 1490 L
Тежина на празно возило 1945 kg
Дозволена тежина 2550 kg
Носивост 605 kg
Приколка со сопирачки 2500 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Средна (пр C-Class)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 235/60R18
Забрзување 0-100 km/h 8.1 s
Највисока брзина 225 km/h
Потрошувачка просек WLTP 5.1 L
Емисија СО2 WLTP 135 g
Резервоар 62L
Гаранција на возило 2 год
Гаранција од корозија 30 год
Сериска опременост