Mercedes-Benz E 300 d 4Matic

Мотор Дизел, благ хибрид
Гориво Дизел
Погон На сите тркала
Менувач Автоматски
Број на степени 9 ст.
Работна зафатнина 1992 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 210 kW (285 КС) / -
Вртежен момент 550 Nm при - min-1
Должина 4935 mm
Ширина 1852 mm
Висина 1460 mm
Растојание меѓу оски 2939 mm
Растојание од подлога 103 mm
Круг на вртење 11.9 m
Багажник 540 L
Багажник max - L
Тежина на празно возило 1925 kg
Дозволена тежина 2585 kg
Носивост 660 kg
Приколка со сопирачки 2100 kg
Каросерија Лимузина
Број на врати 4
Класа Виша (пр E-Class)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 225/55R17
Забрзување 0-100 km/h 6.3 s
Највисока брзина 250 km/h
Потрошувачка во град NEDC 7.2 L
Потрошувачка на пат NEDC 4.4 L
Потрошувачка просек NEDC 5.4 L
Потрошувачка просек WLTP 5.7 L
Емисија СО2 WLTP 149 g
Резервоар 50L
Гаранција на возило 2 год
Гаранција од корозија 30 год
Сериска опременост