Mercedes-Benz E 220 d (W214)

Мотор Дизел, благ хибрид
Гориво Дизел
Погон Назад
Менувач Автоматски
Број на степени 9 ст.
Работна зафатнина 1993 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 145 kW (197 КС) при 3600/min
Вртежен момент 440 Nm при 1800-2800/min
Должина 4949 mm
Ширина 1880 mm
Висина 1468 mm
Растојание меѓу оски 2961 mm
Круг на вртење 11,6 m
Багажник 540 L
Тежина на празно возило 1915 kg
Дозволена тежина 2530 kg
Носивост 615 kg
Каросерија Лимузина
Број на врати 4
Класа Виша (пр E-Class)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 225/60R17
Забрзување 0-100 km/h 7,6 s
Највисока брзина 238 km/h
Потрошувачка просек WLTP 5,5-4,8 L
Емисија СО2 WLTP 143-125 g
Резервоар 66L
Сериска опременост