Mercedes-Benz CLS 300 d 4Matic

Мотор Дизел, благ хибрид
Гориво Дизел
Погон На сите тркала
Менувач Автоматски
Број на степени 9 ст.
Работна зафатнина 1993 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 210 kW (285 КС) / -
Вртежен момент 550 Nm при – min-1
Должина 4988 mm
Ширина 1890 mm
Висина 1435 mm
Растојание меѓу оски 2939 mm
Растојание од подлога - mm
Круг на вртење 11.9 m
Багажник 520 L
Багажник max - L
Тежина на празно возило 1935 kg
Дозволена тежина 2550 kg
Носивост 615 kg
Приколка со сопирачки 1900 kg
Каросерија Купе
Број на врати 4
Класа Виша (пр E-Class)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 245/45R18, 275/40R18
Забрзување 0-100 km/h 6.4 s
Највисока брзина 250 km/h
Потрошувачка во град NEDC 7.2 L
Потрошувачка на пат NEDC 4.5 L
Потрошувачка просек NEDC 5.5 L
Потрошувачка просек WLTP 5.8 L
Емисија СО2 WLTP 144 g
Резервоар 50L
Гаранција на возило 2 год
Гаранција од корозија 30 год
Сериска опременост