Mercedes-AMG GT 63 4MATIC+ Coupé

Мотор Бензински
Гориво Бензин
Погон На сите тркала
Менувач Автоматски
Број на степени 9 ст.
Работна зафатнина 3982 ccm
Број на цилиндри 8 цил.
Моќност 430 kW (585 КС) / 5500-6500 min-1
Вртежен момент 800 Nm при 2500-5000 min-1
Должина 4728 mm
Ширина 1984 mm
Висина 1354 mm
Растојание меѓу оски 2700 mm
Круг на вртење 12,5 m
Багажник 321 L
Багажник max 675 L
Тежина на празно возило 1970 kg
Дозволена тежина 2320 kg
Носивост 190-350 kg
Каросерија Купе
Број на врати 3
Класа Висока (пр S-Class)
Број на седишта 2
Димензија на гуми 295/35 ZR 20, 305/35 ZR 20
Забрзување 0-100 km/h 3,2 s
Највисока брзина 315 km/h
Потрошувачка просек WLTP 14,1 L
Емисија СО2 WLTP 319 g
Резервоар 70L
Сериска опременост