Lexus RX 450h+ Executive

Мотор Приклучен хибрид
Гориво Бензин
Погон На сите тркала
Менувач Безстепен, CVT
Работна зафатнина 2487 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 136 kW (185 КС) / 6000 min-1
Вртежен момент 227 Nm при 3200 min-1
Должина 4890 mm
Ширина 1920 mm
Висина 1695 mm
Растојание меѓу оски 2850 mm
Растојание од подлога 182 mm
Круг на вртење 12.6 m
Багажник 461 L
Багажник max 1678 L
Тежина на празно возило 2185 kg
Дозволена тежина 2780 kg
Носивост 595 kg
Приколка со сопирачки 2000 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Виша (пр E-Class)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 235/50R21
Забрзување 0-100 km/h 6,5 s
Највисока брзина 200 km/h
Потрошувачка просек WLTP 1,1 L
Емисија СО2 WLTP 25 g
Резервоар 55L
Гаранција на возило 10 год
Гаранција на лак 2 год
Гаранција од корозија 12 год
Податоци за електрификацијата на погонот
Досег при возење на струја 68 km
Досег при возење на струја во град 90 km
Батерија, вид Литиум јон
Батерија капацитет 18,1 kWh
Моќност на вграден полнач 6,6 kW
Моќност на електромотор напред 134 kW
Моќност на електромотор назад 40 kW
Вртежен момент на електромотор напред 270 Nm
Вртежен момент на електромотор назад 121 Nm
Времетраење на полнење 100%: 150 min. (AC 1-фазен ѕиден полнач/станица 6,6 kW)
Највисока брзина при возење на струја 135 km/h
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Автоматско долго светло
 • Аларм
 • Амбиентално осветлување
 • Аудио систем
 • Багажник со самостојно отворање
 • Безжично полнење телефон
 • Воздушна перница за колена на возач
 • Воздушна перница меѓу предни седишта
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Говорни команди
 • Греење на волан
 • Греење на предни седишта
 • Дигитални инструменти
 • Заден поклопец со автоматско отворање
 • Затемнети задни стакла
 • Камера 360 степени
 • Камера за сообраќајни знаци
 • Клима уред – автоматски – двозонски
 • Кожа на волан
 • Кожени седишта
 • Кровни шини
 • ЛЕД задни светла
 • ЛЕД предни светла - сите функции
 • Магленки напред
 • Мултифункциски волан
 • Навигација
 • Паркинг сензори - напред и назад
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Патен компјутер
 • Патосници
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце назад
 • Потпирач за раце напред
 • Предупредување за возило во мртов агол
 • Предупредување при опасност од судир
 • Препознавање замор
 • Препознавање пешак или велосипедист на пат
 • Пристап и старт без клуч
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизор внатрешен со заштита од заслепување
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Ретровизори - самостојно собирање
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Седишта напред со електрично нагодување
 • Седишта напред со слабинско нагодување
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Систем за следење лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Стартување на мотор на копче
 • Темпомат – приспособлив
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда