Lexus RX 350h Executive

Мотор Хибрид
Гориво Бензин
Погон На сите тркала
Менувач Безстепен, CVT
Работна зафатнина 2487 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 140 kW (190 КС) / 6000 min-1
Вртежен момент 239 Nm при 4300 min-1
Должина 4890 mm
Ширина 1920 mm
Висина 1695 mm
Растојание меѓу оски 2850 mm
Растојание од подлога 183 mm
Круг на вртење 12.6 m
Багажник 461 L
Багажник max 1678 L
Тежина на празно возило 2040 kg
Дозволена тежина 2660 kg
Носивост 620 kg
Приколка со сопирачки 2000 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Виша (пр E-Class)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 235/50R21
Забрзување 0-100 km/h 7.9 s
Највисока брзина 200 km/h
Потрошувачка во град WLTP 6.6 L
Потрошувачка на пат WLTP 5.6 L
Потрошувачка просек WLTP 6.3 L
Емисија СО2 WLTP 143 g
Резервоар 65L
Гаранција на возило 10 год
Гаранција на лак 2 год
Гаранција од корозија 12 год
Податоци за електрификацијата на погонот
Досег при возење на струја - km
Досег при возење на струја во град - km
Батерија, вид Литиум јон
Батерија капацитет - kWh
Моќност на вграден полнач - kW
Моќност на електромотор напред 134 kW
Моќност на електромотор назад 40 kW
Вртежен момент на електромотор напред 270 Nm
Вртежен момент на електромотор назад 121 Nm
Времетраење на полнење -
Највисока брзина при возење на струја 125 km/h
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Автоматско долго светло
 • Аларм
 • Амбиентално осветлување
 • Аудио систем
 • Багажник со самостојно отворање
 • Безжично полнење телефон
 • Воздушна перница за колена на возач
 • Воздушна перница меѓу предни седишта
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Говорни команди
 • Греење на волан
 • Греење на предни седишта
 • Дигитални инструменти
 • Заден поклопец со автоматско отворање
 • Затемнети задни стакла
 • Камера 360 степени
 • Камера за сообраќајни знаци
 • Клима уред – автоматски – двозонски
 • Кожа на волан
 • Кожени седишта
 • Кровни шини
 • ЛЕД задни светла
 • ЛЕД предни светла - сите функции
 • Магленки напред
 • Мултифункциски волан
 • Навигација
 • Паркинг сензори - напред и назад
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Патен компјутер
 • Патосници
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Полу – автопилот
 • Потпирач за раце назад
 • Потпирач за раце напред
 • Предупредување за возило во мртов агол
 • Предупредување при опасност од судир
 • Препознавање замор
 • Препознавање пешак или велосипедист на пат
 • Пристап и старт без клуч
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизор внатрешен со заштита од заслепување
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Ретровизори - самостојно собирање
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Седишта напред со електрично нагодување
 • Седишта напред со слабинско нагодување
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Систем за следење лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Стартување на мотор на копче
 • Темпомат – приспособлив
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда