Lexus NX 350h 2WD Hybrid Comfort

Мотор Хибрид
Гориво Бензин
Погон Напред
Менувач Безстепен, CVT
Работна зафатнина 2494 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 140 kW (190 КС) / 6000 min-1
Вртежен момент 239 Nm при 4300 min-1
Должина 4660 mm
Ширина 1865 mm
Висина 1670 mm
Растојание меѓу оски 2690 mm
Растојание од подлога 185 mm
Круг на вртење 12,4 m
Багажник 545 L
Багажник max 1436 L
Тежина на празно возило 1805 kg
Дозволена тежина 2320 kg
Носивост 515 kg
Приколка со сопирачки 1500 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Средна (пр C-Class)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 235/60R18
Забрзување 0-100 km/h 8,7 s
Највисока брзина 200 km/h
Потрошувачка во град WLTP 5,9 L
Потрошувачка на пат WLTP 4,9 L
Потрошувачка просек WLTP 5,7 L
Емисија СО2 WLTP 129 g
Резервоар 55L
Гаранција на возило 10 год
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 12 год
Податоци за електрификацијата на погонот
Досег при возење на струја - km
Досег при возење на струја во град - km
Батерија, вид Литиум јон
Батерија капацитет - kWh
Моќност на вграден полнач - kW
Моќност на електромотор напред 134 kW
Моќност на електромотор назад - kW
Вртежен момент на електромотор напред 270 Nm
Вртежен момент на електромотор назад - Nm
Времетраење на полнење -
Највисока брзина при возење на струја 125 km/h
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Автоматско долго светло
 • Аларм
 • Аудио систем
 • Воздушна перница за колена на возач
 • Воздушна перница меѓу предни седишта
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Дигитални инструменти
 • Камера за сообраќајни знаци
 • Клима уред – автоматски – двозонски
 • Кожа на волан
 • Кровни шини
 • ЛЕД предни светла - сите функции
 • Мултифункциски волан
 • Навигација
 • Паркинг сензори - камера за назад
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Патен компјутер
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Предупредување при опасност од судир
 • Препознавање пешак или велосипедист на пат
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Ретровизори - самостојно собирање
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Систем за следење лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Стартување на мотор на копче
 • Темпомат – приспособлив
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда