Land Rover Discovery Sport S 1.5t Si3 300HP PHEV AWD A9

Мотор Приклучен хибрид
Гориво Бензин
Погон На сите тркала
Менувач Автоматски
Број на степени 8 ст.
Работна зафатнина 1498 ccm
Број на цилиндри 3 цил.
Моќност 200 КС + 109 КС
Вртежен момент 540 Nm
Должина 4597 mm
Ширина 1894 mm
Висина 1727 mm
Растојание меѓу оски 2741 mm
Растојание од подлога 212 mm
Круг на вртење 11.8 m
Багажник 541 L
Багажник max 1698 L
Тежина на празно возило 2168 kg
Дозволена тежина 2750 kg
Носивост 582 kg
Приколка со сопирачки 1600 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Средна (пр C-Class)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 235/50R19
Забрзување 0-100 km/h 6.6 s
Највисока брзина 209 (135) km/h
Потрошувачка просек WLTP 1.7 L
Емисија СО2 WLTP 38 g
Резервоар 57L
Гаранција на возило 3 год
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 6 год
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Багажник со самостојно отворање
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Дигитални инструменти
 • Задна камера
 • Камера за сообраќајни знаци
 • Клима уред – автоматски – двозонски
 • Кожа на волан
 • Кожени седишта
 • ЛЕД предни светла - сите функции
 • Мултифункциски волан
 • Паркинг сензори - напред и назад
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Патен компјутер
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце напред
 • Препознавање замор
 • Радио
 • Ретровизор внатрешен со заштита од заслепување
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Седишта напред со електрично нагодување
 • Седишта напред со слабинско нагодување
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Стартување на мотор на копче
 • Темпомат – приспособлив
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда