Land Rover Discovery Sport D200 AWD Dynamic SE

Мотор Дизел, благ хибрид
Гориво Дизел
Погон На сите тркала
Менувач Автоматски
Број на степени 9 ст.
Работна зафатнина 1997 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 150 kW (204 КС) / 3750 min-1
Вртежен момент 430 Nm при 1750 min-1
Должина 4597 mm
Ширина 1894 mm
Висина 1727 mm
Растојание меѓу оски 2741 mm
Растојание од подлога 212 mm
Круг на вртење 11.8 m
Багажник 541 L
Багажник max 1698 L
Тежина на празно возило 1948 kg
Дозволена тежина 2590 kg
Носивост 642 kg
Приколка со сопирачки 2500 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Средна (пр C-Class)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 235/50R19
Забрзување 0-100 km/h 8.6 s
Највисока брзина 202 km/h
Потрошувачка просек WLTP 7.1 L
Емисија СО2 WLTP 187 g
Резервоар 65L
Гаранција на возило 5 год
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 6 год
Сериска опременост