Land Rover Discovery S 3.0d I6 250HP AWD A8 MHEV

Мотор Дизел, благ хибрид
Гориво Дизел
Погон На сите тркала
Менувач Автоматски
Број на степени 8 ст.
Работна зафатнина 2996 ccm
Број на цилиндри 6 цил.
Моќност 183 kW (249 КС) / 4000 min-1
Вртежен момент 570 Nm при 1250 min-1
Должина 4970 mm
Ширина 2073 mm
Висина 1846 mm
Растојание меѓу оски 2922 mm
Растојание од подлога 283 mm
Круг на вртење 12.8 m
Багажник 986 L
Багажник max 2061 L
Тежина на празно возило 2386 kg
Дозволена тежина 3080 kg
Носивост 694 kg
Приколка со сопирачки 3500 kg
Каросерија Теренец
Број на врати 5
Класа Виша (пр E-Class)
Број на седишта 7
Димензија на гуми 255/55R20
Забрзување 0-100 km/h 8.1 s
Највисока брзина 194 km/h
Потрошувачка просек WLTP 8.3 L
Емисија СО2 WLTP 216 g
Резервоар 89L
Гаранција на возило 3 год
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 6 год
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Багажник со самостојно отворање
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Греење на предни седишта
 • Камера 360 степени
 • Камера за сообраќајни знаци
 • Клима уред – автоматски – двозонски
 • Кожа на волан
 • Кожени седишта
 • ЛЕД задни светла
 • ЛЕД предни светла
 • Паркинг сензори - напред и назад
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Патен компјутер
 • Патосници
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце напред
 • Предупредување при опасност од судир
 • Препознавање замор
 • Пристап и старт без клуч
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизор внатрешен со заштита од заслепување
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Ретровизори - самостојно собирање
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Седишта напред со електрично нагодување
 • Седишта напред со слабинско нагодување
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Темпомат
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда