Kia XCeed Plug-in hybrid Executive

Мотор Приклучен хибрид
Гориво Бензин
Погон Напред
Менувач Автоматски со двојна спојка
Број на степени 6 ст.
Работна зафатнина 1580 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 77 kW (105 КС) / 5700 min-1
Вртежен момент 147.5 Nm при 4000 min-1
Должина 4395 mm
Ширина 1826 mm
Висина 1495 mm
Растојание меѓу оски 2650 mm
Растојание од подлога 172 mm
Круг на вртење 10,6 m
Багажник 291 L
Багажник max 1243 L
Тежина на празно возило 1519 kg
Дозволена тежина 2030 kg
Носивост 511 kg
Приколка со сопирачки 1300 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Компакт (пр Golf)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 235/45/R18
Забрзување 0-100 km/h 11,0 s
Највисока брзина 193 (120 km/h електричен режим) km/h
Потрошувачка просек WLTP 1,4 L
Емисија СО2 WLTP 32 g
Резервоар 37L
Гаранција на возило 7 год
Гаранција на лак 5 год
Гаранција од корозија 12 год
Податоци за електрификацијата на погонот
Досег при возење на струја 48 km
Досег при возење на струја во град 59 km
Батерија, вид Литиум полимер
Батерија капацитет 8,9 kWh
Моќност на вграден полнач 3,3 kW
Моќност на електромотор напред 45 kW
Моќност на електромотор назад - kW
Вртежен момент на електромотор напред 170 Nm
Вртежен момент на електромотор назад - Nm
Времетраење на полнење 100%: 165 min. (AC 1-фазен ѕиден полнач / станица за полнење 3,3 kW)
Највисока брзина при возење на струја 120 km/h
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Автоматско долго светло
 • Багажник со самостојно отворање
 • Безжично полнење телефон
 • Воздушна перница меѓу предни седишта
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Говорни команди
 • Греење на волан
 • Греење на предни седишта
 • Дигитални инструменти
 • Заден поклопец со автоматско отворање
 • Задна камера
 • Затемнети задни стакла
 • Камера за сообраќајни знаци
 • Клима уред – автоматски – двозонски
 • Кожа на волан
 • Кровни шини
 • ЛЕД задни светла
 • ЛЕД предни светла - сите функции
 • Магленки напред
 • Мултифункциски волан
 • Навигација
 • Паркинг сензори - камера за назад
 • Паркинг сензори - напред и назад
 • Паркирање - самостојно
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Патен компјутер
 • Патосници
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Полу-автопилот
 • Потпирач за раце напред
 • Предупредување за возило во мртов агол
 • Предупредување при опасност од судир
 • Препознавање замор
 • Препознавање пешак или велосипедист на пат
 • Пристап и старт без клуч
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизор внатрешен со заштита од заслепување
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Ретровизори - самостојно собирање
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Седишта напред со електрично нагодување
 • Седишта напред со слабинско нагодување
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Систем за следење лента
 • Сончев кров
 • Средишен контролен дисплеј
 • Стартување на мотор на копче
 • Темпомат – приспособлив
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда