Kia Stonic 1.0 T-GDi 120 MHEV Reference 1

Мотор Бензински, благ хибрид
Гориво Бензин
Погон Напред
Менувач Мануелен
Број на степени 6 ст.
Работна зафатнина 998 ccm
Број на цилиндри 3 цил.
Моќност 88,3 kW (120 КС) / 6000
Вртежен момент 172 Nm при 1500 min-1
Должина 4140 mm
Ширина 1760 mm
Висина 1520 mm
Растојание меѓу оски 2580 mm
Растојание од подлога 165 mm
Круг на вртење 10.4 m
Багажник 332 L
Багажник max 1135 L
Тежина на празно возило 1225 kg
Дозволена тежина 1680 kg
Носивост 455 kg
Приколка со сопирачки 900 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Градска (пр Polo)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 205/55R17
Забрзување 0-100 km/h 10.4 s
Највисока брзина 185 km/h
Потрошувачка во град NEDC 4.8 L
Потрошувачка на пат NEDC 4.2 L
Потрошувачка просек NEDC 4.5 L
Потрошувачка просек WLTP 5.6 L
Емисија СО2 WLTP 128 g
Резервоар 45L
Гаранција на возило 7 год
Гаранција на лак 5 год
Гаранција од корозија 12 год
Сериска опременост
 • Автоматско долго светло
 • Аларм
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Задна камера
 • Клима уред - мануелен
 • Кожа на волан
 • Мултифункциски волан
 • Паркинг сензори - напред и назад
 • Патен компјутер
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце напред
 • Предупредување при опасност од судир
 • Препознавање замор
 • Препознавање пешак или велосипедист на пат
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Ретровизори - самостојно собирање
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Систем за задржување во лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Темпомат
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда