Kia Sportage 1.6 T-GDi 180 DCT7 4WD Concept

Мотор Бензински
Гориво Бензин
Погон На сите тркала
Менувач Автоматски со двојна спојка
Број на степени 7 ст.
Работна зафатнина 1598 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 132 kW (180 КС) / 5500 min-1
Вртежен момент 265 Nm при 1500 min-1
Должина 4515 mm
Ширина 1865 mm
Висина 1650 mm
Растојание меѓу оски 2680 mm
Растојание од подлога 170 mm
Круг на вртење 10.9 m
Багажник 562 L
Багажник max 1715 L
Тежина на празно возило 1648 kg
Дозволена тежина 2210 kg
Носивост 562 kg
Приколка со сопирачки 1650 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Компакт (пр Golf)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 215/65R17
Забрзување 0-100 km/h 9.0 s
Највисока брзина 201 km/h
Потрошувачка во град WLTP 8.5 L
Потрошувачка на пат WLTP 6.1 L
Потрошувачка просек WLTP 7.1 L
Емисија СО2 WLTP 162 g
Резервоар 54L
Гаранција на возило 7 год
Гаранција на лак 5 год
Гаранција од корозија 12 год
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Автоматско долго светло
 • Аларм
 • Воздушна перница за колена на возач
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Греење на волан
 • Греење на предни седишта
 • Дигитални инструменти
 • Затемнети задни стакла
 • Клима уред – автоматски – двозонски
 • Кожа на волан
 • Кровни шини
 • ЛЕД предни светла
 • Магленки напред
 • Мултифункциски волан
 • Паркинг сензори - камера за назад
 • Паркинг сензори - напред и назад
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце напред
 • Предупредување при опасност од судир
 • Препознавање замор
 • Препознавање пешак или велосипедист на пат
 • Пристап и старт без клуч
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизор внатрешен со заштита од заслепување
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Ретровизори - самостојно собирање
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Седишта напред со слабинско нагодување
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Систем за следење лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Темпомат
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда