Kia Sportage 1.6 T-GDi 180 DCT7 2WD Anniversary 30

Мотор Бензински
Гориво Бензин
Погон Напред
Менувач Автоматски со двојна спојка
Број на степени 7 ст.
Работна зафатнина 1598 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 132 kW (180 КС) / 5500 min-1
Вртежен момент 265 Nm при 1500 min-1
Должина 4515 mm
Ширина 1865 mm
Висина 1650 mm
Растојание меѓу оски 2680 mm
Растојание од подлога 170 mm
Круг на вртење 10.9 m
Багажник 562 L
Багажник max 1715 L
Тежина на празно возило 1580 kg
Дозволена тежина 2145 kg
Носивост 565 kg
Приколка со сопирачки 1650 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Компакт (пр Golf)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 235/50R19
Забрзување 0-100 km/h 8,8 s
Највисока брзина 201 km/h
Потрошувачка во град WLTP 8.2 L
Потрошувачка на пат WLTP 5,6 L
Потрошувачка просек WLTP 6,6 L
Емисија СО2 WLTP 149 g
Резервоар 54L
Гаранција на возило 7 год
Гаранција на лак 5 год
Гаранција од корозија 12 год
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Автоматско долго светло
 • Аларм
 • Безжично полнење телефон
 • Воздушна перница за колена на возач
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Греење на волан
 • Греење на предни седишта
 • Дигитални инструменти
 • Затемнети задни стакла
 • Клима уред – автоматски – двозонски
 • Кожа на волан
 • Кожени седишта
 • Кровни шини
 • ЛЕД предни светла - сите функции
 • Магленки напред
 • Мултифункциски волан
 • Паркинг сензори - камера за назад
 • Паркинг сензори - напред и назад
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце напред
 • Предупредување при опасност од судир
 • Препознавање замор
 • Препознавање пешак или велосипедист на пат
 • Пристап и старт без клуч
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизор внатрешен со заштита од заслепување
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Ретровизори - самостојно собирање
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Седишта напред со електрично нагодување
 • Седишта напред со слабинско нагодување
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Систем за следење лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Темпомат – приспособлив
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда