Kia Rio 1.2 DPi Concept

Мотор Бензински
Гориво Бензин
Погон Напред
Менувач Мануелен
Број на степени 5 ст.
Работна зафатнина 1197 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 62 kW (84 КС) / 6000
Вртежен момент 118 Nm при 4200 min-1
Должина 4065 mm
Ширина 1725 mm
Висина 1450 mm
Растојание меѓу оски 2580 mm
Растојание од подлога - mm
Круг на вртење 10.2 m
Багажник 325 L
Багажник max 980 L
Тежина на празно возило 1120 kg
Дозволена тежина 1570 kg
Носивост 450 kg
Приколка со сопирачки 910 kg
Каросерија Комби-лимузина
Број на врати 5
Класа Градска (пр Polo)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 185/65R15
Забрзување 0-100 km/h 12.9 s
Највисока брзина 173 km/h
Потрошувачка просек WLTP 5.7 L
Емисија СО2 WLTP 128 g
Резервоар 45L
Гаранција на возило 7 год
Гаранција на лак 5 год
Гаранција од корозија 12 год
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Автоматско долго светло
 • Аларм
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Задна камера
 • Затемнети задни стакла
 • Клима уред - автоматски
 • Кожа на волан
 • ЛЕД задни светла
 • Мултифункциски волан
 • Паркинг сензори - напред и назад
 • Патен компјутер
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце напред
 • Препознавање замор
 • Препознавање пешак или велосипедист на пат
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Ретровизори - самостојно собирање
 • Систем за задржување во лента
 • Систем за следење лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Темпомат
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда