Kia EV6 4WD GT-line

Мотор Електрo
Гориво Електро
Погон На сите тркала
Менувач Автоматски
Број на степени 1 ст.
Моќност 165 + 74 kW (225 + 101 КС)
Вртежен момент 605 Nm
Должина 4695 mm
Ширина 1890 mm
Висина 1550 mm
Растојание меѓу оски 2900 mm
Растојание од подлога 160 mm
Круг на вртење 11.6 m
Багажник 490 L
Багажник max 1300 L
Тежина на празно возило 2090 kg
Дозволена тежина 2530 kg
Носивост 440 kg
Приколка со сопирачки 1600 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Средна (пр C-Class)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 235/55R20
Забрзување 0-100 km/h 5,2 s
Највисока брзина 185 km/h
Потрошувачка просек WLTP 17,2 kWh/100 km L
Гаранција на возило 7 год
Гаранција на лак 5 год
Гаранција од корозија 12 год
Податоци за електрификацијата на погонот
Досег при возење на струја 506 km
Досег при возење на струја во град 670 km
Батерија, вид Литиум јон
Батерија капацитет 77,4 kWh
Моќност на вграден полнач 2,3 kW
Моќност на електромотор напред 165 kW
Моќност на електромотор назад 74 kW
Вртежен момент на електромотор напред 350 Nm
Вртежен момент на електромотор назад 255 Nm
Времетраење на полнење 100%: 1965 min. (AC Schuko 2,3 kW), 440 min. (AC 3-фазен ѕиден полнач/јаевен полнач 11,0 kW); 80%: 73 min. (DC јавен полнач 50,0 kW), 18 min. (DC јавен полнач 240,0 kW)<br />
Највисока брзина при возење на струја 185 km/h
Сериска опременост