Jaguar F-TYPE Coupe 5.0 V8 450HP RWD A8 R-Dynamic

Мотор Бензински
Гориво Бензин
Погон Назад
Менувач Автоматски
Број на степени 8 ст.
Работна зафатнина 5000 ccm
Број на цилиндри 8 цил.
Моќност 331 kW (450 КС) / 6000 min-1
Вртежен момент 580 Nm при 2500 min-1
Должина 4470 mm
Ширина 1923 mm
Висина 1311 mm
Растојание меѓу оски 2622 mm
Растојание од подлога 100 mm
Круг на вртење 11.0 m
Багажник 336 L
Тежина на празно возило 1781 kg
Дозволена тежина 2050 kg
Носивост 269 kg
Каросерија Купе
Број на врати 3
Класа Виша (пр E-Class)
Број на седишта 2
Димензија на гуми 255/35R20ZR, 295/30R20ZR
Забрзување 0-100 km/h 4.6 s
Највисока брзина 285 km/h
Потрошувачка во град NEDC 15.2 L
Потрошувачка на пат NEDC 8.0 L
Потрошувачка просек NEDC 10.8 L
Потрошувачка просек WLTP 10.8 L
Емисија СО2 WLTP 239 g
Резервоар 70L
Гаранција на возило 5 год
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 6 год
Сериска опременост
 • Аларм
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Задна камера
 • Камера за сообраќајни знаци
 • Клима уред - автоматски
 • Кожа на волан
 • Кожени седишта
 • ЛЕД задни светла
 • ЛЕД предни светла - сите функции
 • Навигација
 • Паркинг сензори - напред и назад
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Патен компјутер
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Предупредување при опасност од судир
 • Препознавање замор
 • Радио
 • Ретровизор внатрешен со заштита од заслепување
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Седишта напред со електрично нагодување
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Спортски седишта напред
 • Средишен контролен дисплеј
 • Стартување на мотор на копче
 • Темпомат – приспособлив
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда