Hyundai Ioniq 5 GL RWD 58 kWh

Мотор Електрo
Гориво Електро
Погон Назад
Менувач Автоматски
Број на степени 1 ст.
Работна зафатнина - ccm
Број на цилиндри - цил.
Моќност 125 kW (170 КС) / -
Вртежен момент 350 Nm
Должина 4635 mm
Ширина 1890 mm
Висина 1605 mm
Растојание меѓу оски 3000 mm
Растојание од подлога 160 mm
Круг на вртење 12.0 m
Багажник 527 L
Багажник max 1587 L
Тежина на празно возило 1905 kg
Дозволена тежина 2370 kg
Носивост 465 kg
Приколка со сопирачки 750 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Средна (пр C-Class)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 235/55R19
Забрзување 0-100 km/h 8.5 s
Највисока брзина 185 km/h
Гаранција на возило 5 год
Гаранција на лак 5 год
Гаранција од корозија 12 год
Податоци за електрификацијата на погонот
Досег при возење на струја 384 km
Досег при возење на струја во град 587 km
Батерија, вид Литиум полимер
Батерија капацитет 58 kWh
Моќност на вграден полнач - kW
Моќност на електромотор напред - kW
Моќност на електромотор назад 125 kW
Вртежен момент на електромотор напред - Nm
Вртежен момент на електромотор назад 350 Nm
Времетраење на полнење 100%: 1480 min. (AC Schuko 2,3 kW), 299 min. (AC 3-фази Wallbox/Полнач 11,0 kW); 80%: 44 min. (DC полнач 50,0 kW), 18 min. (DC полнач 180,0 kW)<br />
Највисока брзина при возење на струја 185 km/h
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Безжично полнење телефон
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Говорни команди
 • Греење на волан
 • Греење на предни седишта
 • Дигитални инструменти
 • Задна камера
 • Затемнети задни стакла
 • Камера за сообраќајни знаци
 • Клима уред - автоматски
 • Кожа на волан
 • ЛЕД задни светла
 • ЛЕД предни светла - сите функции
 • Мултифункциски волан
 • Навигација
 • Паркинг сензори - напред и назад
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Патен компјутер
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Полу – автопилот
 • Потпирач за раце напред
 • Препознавање пешак или велосипедист на пат
 • Пристап и старт без клуч
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Ретровизори - самостојно собирање
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Седишта напред со електрично нагодување
 • Седишта напред со слабинско нагодување
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Систем за следење лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Стартување на мотор на копче
 • Темпомат – приспособлив
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда