Hyundai i20 1.2 Comfort

Мотор Бензински
Гориво Бензин
Погон Напред
Менувач Мануелен
Број на степени 5 ст.
Работна зафатнина 1197 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 62 kW (84 КС) / 6000
Вртежен момент 122 Nm при 4000 min-1
Должина 4040 mm
Ширина 1775 mm
Висина 1450 mm
Растојание меѓу оски 2580 mm
Растојание од подлога 149 mm
Круг на вртење 10.4 m
Багажник 352 L
Багажник max 1165 L
Тежина на празно возило 1013 kg
Дозволена тежина 1550 kg
Носивост 537 kg
Приколка со сопирачки 910 kg
Каросерија Комби-лимузина
Број на врати 5
Класа Градска (пр Polo)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 185/65R15
Забрзување 0-100 km/h 13.1 s
Највисока брзина 173 km/h
Потрошувачка просек NEDC 4.8 L
Емисија СО2 WLTP 112 g
Резервоар 40L
Гаранција на возило 7 год
Гаранција на лак 5 год
Гаранција од корозија 12 год
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Аларм
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Клима уред - мануелен
 • Кожа на волан
 • Мултифункциски волан
 • Патен компјутер
 • Прозорци – електрика - напред
 • Радио
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Темпомат
 • Централна брава со далечинска команда