Honda Civic 2.0 i-MMD Hybrid Elegance

Honda Civic 2.0 i-MMD Hybrid Elegance

Мотор Хибрид
Гориво Бензин
Погон Напред
Менувач Безстепен, CVT
Работна зафатнина 1993 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 105 kW (143 КС) при 6000/min
Вртежен момент 186 Nm при 4.500/min
Должина 4551 mm
Висина 1408 mm
Растојание меѓу оски 2734 mm
Растојание од подлога 128 mm
Круг на вртење 11,0 m
Багажник 410 L
Багажник max 1220 L
Тежина на празно возило 1517 kg
Дозволена тежина 1865 kg
Носивост 348 kg
Приколка со сопирачки 750 kg
Каросерија Комби-лимузина
Број на врати 5
Класа Компакт (пр Golf)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 215/50 R17
Забрзување 0-100 km/h 7,8 s
Највисока брзина 180 km/h
Потрошувачка просек WLTP 4,7 L
Емисија СО2 WLTP 108 g
Резервоар 40L
Податоци за електрификацијата на погонот
Досег при возење на струја - km
Досег при возење на струја во град - km
Батерија, вид Литиум јон
Батерија капацитет - kWh
Моќност на вграден полнач - kW
Моќност на електромотор напред 135 kW
Моќност на електромотор назад - kW
Вртежен момент на електромотор напред 315 Nm
Вртежен момент на електромотор назад - Nm
Највисока брзина при возење на струја - km/h
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Автоматско долго светло
 • Аларм
 • Аудио систем
 • Воздушна перница за колена на возач
 • Воздушна перница меѓу предни седишта
 • Воздушни перници – странични – назад
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Говорни команди
 • Греење на предни седишта
 • Дигитални инструменти
 • Затемнети задни стакла
 • Камера за сообраќајни знаци
 • Клима уред – автоматски – двозонски
 • ЛЕД задни светла
 • ЛЕД предни светла - сите функции
 • Мултифункциски волан
 • Навигација
 • Паркинг сензори - камера за назад
 • Паркинг сензори - напред и назад
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Полу – автопилот
 • Потпирач за раце назад
 • Потпирач за раце напред
 • Предупредување за возило во мртов агол
 • Предупредување при опасност од судир
 • Препознавање пешак или велосипедист на пат
 • Пристап и старт без клуч
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Ретровизори - самостојно собирање
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Седишта напред со слабинско нагодување
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Систем за следење лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Стартување на мотор на копче
 • Темпомат – приспособлив
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда