Ford Focus 1.5 EcoBlue 120 Connected M6

Мотор Дизел
Гориво Дизел
Погон Напред
Менувач Мануелен
Број на степени 6 ст.
Работна зафатнина 1499 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 88 kW (120 КС) / 4000
Вртежен момент 300 Nm при 1750 min-1
Должина 4378 mm
Ширина 1825 mm
Висина 1452 mm
Растојание меѓу оски 2700 mm
Растојание од подлога 135 mm
Круг на вртење 10.7 m
Багажник 375 L
Багажник max 1354 L
Тежина на празно возило 1363 kg
Дозволена тежина 1895 kg
Носивост 532 kg
Приколка со сопирачки 1400 kg
Каросерија Комби-лимузина
Број на врати 5
Класа Компакт (пр Golf)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 205/60R16
Забрзување 0-100 km/h 10 s
Највисока брзина 196 km/h
Потрошувачка во град NEDC 4.2 L
Потрошувачка на пат NEDC 3.2 L
Потрошувачка просек NEDC 3.6 L
Потрошувачка во град WLTP 4.9 L
Потрошувачка на пат WLTP 3.6 L
Потрошувачка просек WLTP 4.2 L
Емисија СО2 WLTP 109 g
Резервоар 47L
Гаранција на возило 2 год
Гаранција од корозија 12 год
Сериска опременост
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Говорни команди
 • Задна камера
 • Клима уред - мануелен
 • Магленки напред
 • Мултифункциски волан
 • Навигација
 • Паркинг сензори - напред и назад
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Патен компјутер
 • Патосници
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце напред
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Седишта напред со слабинско нагодување
 • Спортски седишта напред
 • Темпомат
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда