Dacia Sandero Stepway 1.0 TCe 90 CVT Expression

Мотор Бензински
Гориво Бензин
Погон Напред
Менувач Безстепен, CVT
Број на степени - ст.
Работна зафатнина 999 ccm
Број на цилиндри 3 цил.
Моќност 67 kW (90 КС) / 4500
Вртежен момент 142 Nm при 1750 min-1
Должина 4099 mm
Ширина 1844 mm
Висина 1535 mm
Растојание меѓу оски 2604 mm
Растојание од подлога 201 mm
Круг на вртење 10.4 m
Багажник 328 L
Багажник max 1108 L
Тежина на празно возило 1188 kg
Дозволена тежина 1601 kg
Носивост 413 kg
Приколка со сопирачки 1100 kg
Каросерија Комби-лимузина
Број на врати 5
Класа Градска (пр Polo)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 205/60R16
Забрзување 0-100 km/h 14.2 s
Највисока брзина 163 km/h
Потрошувачка во град WLTP 6 L
Потрошувачка на пат WLTP 4.7 L
Потрошувачка просек WLTP 5.2 L
Емисија СО2 WLTP 119 g
Резервоар 50L
Гаранција на возило 3 год
Гаранција на лак 2 год
Гаранција од корозија 6 год
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Говорни команди
 • Кровни шини
 • Магленки напред
 • Мултифункциски волан
 • Паркинг сензори - назад
 • Патен компјутер
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце напред
 • Предупредување при опасност од судир
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Средишен контролен дисплеј
 • Темпомат
 • Централна брава со далечинска команда