Dacia Sandero Stepway 1.0 Eco-G 100 Expression

Мотор Автогас
Гориво Автогас
Погон Напред
Менувач Мануелен
Број на степени 6 ст.
Работна зафатнина 999 ccm
Број на цилиндри 3 цил.
Моќност 74 kW (100 КС) / 4600
Вртежен момент 170 Nm при 2000 min-1
Должина 4099 mm
Ширина 1844 mm
Висина 1535 mm
Растојание меѓу оски 2604 mm
Растојание од подлога 201 mm
Круг на вртење 10.4 m
Багажник 328 L
Багажник max 1108 L
Тежина на празно возило 1209 kg
Дозволена тежина 1618 kg
Носивост 409 kg
Приколка со сопирачки 1100 kg
Каросерија Комби-лимузина
Број на врати 5
Класа Градска (пр Polo)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 205/60R16
Забрзување 0-100 km/h 11.9 s
Највисока брзина 177 km/h
Потрошувачка во град WLTP 7.8 L
Потрошувачка на пат WLTP 7 L
Потрошувачка просек WLTP 6.7 L
Емисија СО2 WLTP 105 g
Резервоар 50+40L
Гаранција на возило 3 год
Гаранција на лак 2 год
Гаранција од корозија 6 год
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Говорни команди
 • Кровни шини
 • Магленки напред
 • Мултифункциски волан
 • Паркинг сензори - назад
 • Патен компјутер
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце напред
 • Предупредување при опасност од судир
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Средишен контролен дисплеј
 • Темпомат
 • Централна брава со далечинска команда