Dacia Sandero 1.0 SCe 65 Essential

Мотор Бензински
Гориво Бензин
Погон Напред
Менувач Мануелен
Број на степени 5 ст.
Работна зафатнина 999 ccm
Број на цилиндри 3 цил.
Моќност 49 kW (66 КС) / 6300
Вртежен момент 95 Nm при 3600 min-1
Должина 4088 mm
Ширина 1848 mm
Висина 1499 mm
Растојание меѓу оски 2604 mm
Растојание од подлога 162 mm
Круг на вртење 10.5 m
Багажник 328 L
Багажник max 1108 L
Тежина на празно возило 1089 kg
Дозволена тежина 1514 kg
Носивост 425 kg
Приколка со сопирачки 980 kg
Каросерија Комби-лимузина
Број на врати 5
Класа Градска (пр Polo)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 185/65R15
Забрзување 0-100 km/h 16.7 s
Највисока брзина 158 km/h
Потрошувачка во град WLTP 6 L
Потрошувачка на пат WLTP 4.3 L
Потрошувачка просек WLTP 5 L
Емисија СО2 WLTP 114 g
Резервоар 50L
Гаранција на возило 3 год
Гаранција на лак 2 год
Гаранција од корозија 6 год
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Патен компјутер
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Предупредување при опасност од судир
 • Прозорци – електрика - напред
 • Радио
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Темпомат
 • Централна брава со далечинска команда