Dacia Sandero 1.0 Eco-G 100 Essential

Мотор Автогас
Гориво Автогас, Бензин
Погон Напред
Менувач Мануелен
Број на степени 5 ст.
Работна зафатнина 999 ccm
Број на цилиндри 3 цил.
Моќност Гас: 100 КС/4800min-1; Бензин: 91 КС/4600min-1
Вртежен момент Гас: 170 Nm при 2000min-1; Бензин 160 Nm при 2100min-1
Должина 4088 mm
Ширина 1848 mm
Висина 1499 mm
Растојание меѓу оски 2604 mm
Растојание од подлога 162 mm
Круг на вртење 10.5 m
Багажник 328 L
Багажник max 1108 L
Тежина на празно возило 1107-1130 kg
Дозволена тежина 1578-1602 kg
Носивост 442/472 kg
Приколка со сопирачки 1100 kg
Каросерија Комби-лимузина
Број на врати 5
Класа Градска (пр Polo)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 185/65R15
Забрзување 0-100 km/h 11.7 s
Највисока брзина 183 (179 бензин) km/h
Потрошувачка просек WLTP 7,0-7,1 гас (5,4 бензин) L
Емисија СО2 WLTP 108-109 (122-123 бензин) g
Резервоар 40 (50 бензин)L
Гаранција на возило 3 год
Гаранција на лак 2 год
Гаранција од корозија 6 год
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Затемнети задни стакла
 • ЛЕД предни светла
 • Патен компјутер
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Предупредување при опасност од судир
 • Прозорци – електрика - напред
 • Радио
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Темпомат
 • Централна брава со далечинска команда