Dacia Duster 1.3 TCe 150 EDC Prestige

Мотор Бензински
Гориво Бензин
Погон Напред
Менувач Автоматски со двојна спојка
Број на степени 6 ст.
Работна зафатнина 1332 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 110 kW (150 КС) / 5250
Вртежен момент 250 Nm при 1700 min-1
Должина 4341 mm
Ширина 1804 mm
Висина 1693 mm
Растојание меѓу оски 2673 mm
Растојание од подлога 183 mm
Круг на вртење 10.34 m
Багажник 445 L
Багажник max 1478 L
Тежина на празно возило 1307 kg
Дозволена тежина 1767 kg
Носивост 510 kg
Приколка со сопирачки 1500 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Компакт (пр Golf)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 215/65R16
Забрзување 0-100 km/h 9.7 s
Највисока брзина 199 km/h
Потрошувачка просек WLTP 6.2 L
Емисија СО2 WLTP 141 g
Резервоар 50L
Гаранција на возило 3 год
Гаранција на лак 2 год
Гаранција од корозија 6 год
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Задна камера
 • Клима уред - автоматски
 • Кровни шини
 • Магленки напред
 • Навигација
 • Паркинг сензори - назад
 • Патен компјутер
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце напред
 • Предупредување за возило во мртов агол
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Средишен контролен дисплеј
 • Темпомат
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда