Citroen C5 X Hybrid 225 Shine Pack

Мотор Приклучен хибрид
Гориво Бензин
Погон Напред
Менувач Автоматски
Број на степени 8 ст.
Работна зафатнина 1598 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 133 kW (181 КС) / 6000 min-1
Вртежен момент 250 Nm при 1750 min-1
Должина 4805 mm
Ширина 1815 mm
Висина 1485 mm
Растојание меѓу оски 2785 mm
Растојание од подлога - mm
Круг на вртење - m
Багажник 485 L
Багажник max 1580 L
Тежина на празно возило 1797 kg
Дозволена тежина 2185 kg
Носивост 388 kg
Приколка со сопирачки 1350 kg
Каросерија Комби
Број на врати 5
Класа Средна (пр C-Class)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 225/55R19V
Забрзување 0-100 km/h 7,9 s
Највисока брзина 233 km/h
Потрошувачка просек WLTP 1,3 L
Емисија СО2 WLTP 29 g
Резервоар 40L
Гаранција на возило 2 год
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 12 год
Податоци за електрификацијата на погонот
Досег при возење на струја 60 km
Досег при возење на струја во град 64 km
Батерија, вид Литиум јон
Батерија капацитет 12,4 kWh
Моќност на вграден полнач 3,7 kW
Моќност на електромотор напред 81 kW
Моќност на електромотор назад - kW
Вртежен момент на електромотор напред 320 Nm
Вртежен момент на електромотор назад - Nm
Времетраење на полнење 100%: 425 min. (AC Schuko 1,8 kW), 235 min. (AC 1-фазна Wallbox/Полнач 3,7 kW), 115 min. (AC 1-фазна Wallbox/Полнач 7,4 kW), 115 min. (AC 3-фазна Wallbox/полнач 22,0 kW)
Највисока брзина при возење на струја 135 km/h
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Автоматско долго светло
 • Амбиентално осветлување
 • Багажник со самостојно отворање
 • Греење на предни седишта
 • Дигитални инструменти
 • Дисплеј проекциски
 • Затемнети задни стакла
 • Камера 360 степени
 • Камера за сообраќајни знаци
 • Клима уред – автоматски – двозонски
 • Кожа на волан
 • Кожени седишта
 • ЛЕД предни светла
 • Магленки напред
 • Мултифункциски волан
 • Навигација
 • Паркинг сензори - напред и назад
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Патосници
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Полу – автопилот
 • Потпирач за раце напред
 • Предупредување при опасност од судир
 • Препознавање замор
 • Пристап и старт без клуч
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизор внатрешен со заштита од заслепување
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Ретровизори - самостојно собирање
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Седишта напред со електрично нагодување
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Темпомат – приспособлив
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда